Muuto

Čistá estetika, funkčnosť, kvalitné remeselné spracovanie, ohľad na životné prostredie. To sú charakteristické znaky škandinávskeho dizajnu, ktorý už roky prezentuje aj dánska značka Muuto. Jej názov je odvodený od fínskeho slova muutos, teda nová perspektíva, zmena. Muuto predáva svoju kožu na trhu so sloganom New Nordic – rozširuje tradičný škandinávsky dizajn o perspektívne myslenie, materiály, techniky spracovania a funkčné vlastnosti produktov.  

Silnými tlmočníkmi tejto filozofie sú talentovaní dizajnéri, ktorí pre Muuto vytvorili produkty, ktoré si s touto severskou značkou zaručene spojíte:

Ak sa povie doplnok, mnohým sa ako prvý v mysli vybaví Nór Lars Tornøe a jeho hravá kolekcia vešiakov The Dots. Belgičan Julien De Smedt a jeho policový systém Stacked spĺňa všetky kritériá funkčnosti škandinávskeho dizajnu - úložné police sa totiž dajú poskladať do takých podôb, o akých sa vám ešte ani nesnívalo. A kedykoľvek len chcete, ich môžete znovu zložiť dolu a hore úplne inak. Švéd Mattias Ståhlbom vyrobil nezabudnuteľné závesné svietidlo E27 s veľkou LED žiarovkou a priemyselným vzhľadom. Dánske duo dizajnérov, ktoré si hovorí Iskos-Berlin zase multifunkčnú závesnú lampu Under the Bell, ktorá zlepšuje akustiku miestnosti a navyše, je vyrobená z recyklovaného plastu. Pri využití plastu dvomi dizajnérmi zo štúdia Iskos-Berlin ešte chvíľu zostaneme – pre Muuto totiž pripravili aj kolekciu stoličiek Fiber. Sedacia časť stoličky, teda jej plášť, je skonštruovaný zo zmesi dvoch inovatívnych materiálov – 85% tvorí recyklovaný plast a 25% drevené vlákna. Vlákna sú viditeľné až pri pohľade zblízka. Stolička tak vždy vyzerá inak – záleží z akého uhľa sa dívate. 

Všetky dostupné produkty značky MUUTO nájdete na: www.muuto.com